Kvety pre
slovenské
spisovateľky

Séria bola vytvorená z úcty k popredným
slovenským spisovateľkám a inšpirovaná
večnosťou umeleckých diel, ktoré napísali
a z ktorých do dnes čerpajú generácie.
Nech aj tieto nevädnúce kvety pripomínajú
ich nekonečnú veľkosť a večnosť.


Čím je človek starší, chápe veci, ktoré ako dieťa nikdy nebol schopný pochopiť. Na niektoré diela, myšlienky či pochopenie činov iných musíte dospieť. Ale bohužiaľ v dospelosti nemáme čas vrátiť sa k tomu, čo sme sa to vlastne v detstve v školách učili. Každý deň nám prejde ako záblesk, dni sa opakujú a my častokrát nemáme čas zastať a venovať sa hlbokým myšlienkam, ktoré by nás mohli formovať. Keď si s dospeláckym rozumom prečítate biografiu mnohých spisovateliek, ktorých mená a diela ste sa ako dieťa krvopotne memorovali, zrazu zistíte, zrazu chápete. Zrazu vidíte záblesky nadšenia vašej učiteľky, ktorá vám s vášňou citovala úryvky románov. Zrazu ju chápete a viete, že keď máte učiteľa alebo učiteľku, ktorá miluje svoju prácu, tak sa jej podarí naučiť deti vcítiť sa do sveta dospelých. Nemusia ho primárne pochopiť, stačí sa vedieť doň vcítiť. Pretože čím skôr sa naučíme empatii voči druhým, tým skôr budeme menej sebeckí. A príbehy sú tým najlepším spôsobom ako sa vcítiť do druhých ľudí. Čím lepšie je príbeh napísaný, tým viac ľudí zasiahne. A čím lepšieho učiteľa v škole máme, ktorý v nás vzbudí nadšenie, tým skôr sa k nám tieto príbehy dostatnú.

Preto sme cítili potrebu vytvoriť niečo, čo by oslávilo tvorkyne týchto príbehov a zároveň ich nositeľky. Pretože čím viac sa ako spoločnosť posúvame, tým dôležitelší budú ľudia, ktorí nás v tom najkrehkejšom veku motivujú a obohacujú vedomosťami.

Vytvorili sme 3 malé série venované našim známym spisovateľkám, študovali sme vzory z krojov z ich rodných obcí a nafotiť sme ich museli, ako inak, jedine na 3 úžasných učiteľkách, ktoré ste nám odporučili práve vy.



Terézia Vansová

Zvolenská Slatina


„Pre spisovateľské povolanie je potrebná porcia fantázie, čas, dobré pero, papier a aspoň trošku čitateľné písmo.” S humorom poznamenla autorka krátkych próz a rozsiahlych románov a dokonca prvého ženského románu v slovenskej literatúre“ - Terézia Vansová

Šperky “Kvety pre Teréziu Vansovú” sú inšpirované vzorom z kroja z jej rodnej obce - Zvolenská slatina.

Sériu šperkov sme nafotili na pani učiteľke Šárke, ktorú ste nám ako tip poslali vy.

„Šárka Šicková, ktorá sa venuje deťom veľmi veľa aj nad rámec svojej pracovnej doby. Učí v Trenčíne na 5. základnej škole. Je láskavá, obetavá, usmievavá, vtipná a zručná, učí deti aj tvorivej činnosti vo svojom voľnom čase, takže verím tomu, že pod jej rukami vyrastie aj nový šperkár. Robí aj dobrovoľnícku činnosť, varí a rozdáva bezdomovcom jedlo. Je tým správnym vzorom pre budúce generácie a má najkrajší úsmev pre prezentáciu Vašich šperkov.“

Božena Slančíková-Timrava

Polichno


„Viera sa nevydala, prišla i ľúbosť, taká, akú si sama žiadala. Láska bola desná ako búrka, strašná ako príval, ničiaca ako požiar. Tá zobrala jej ruže z líc, hladkosť čela, mladistvosť postavy – lebo bola k nehodnému. Víchor prestal, búrka stíchla, požiar zhasol a teraz Viera píše rozprávky a – slúži národu“ V autobiografickej novele Všetko za národ vystupuje Božena Slančíková-Timrava ako Viera.

Šperky “Kvety pre Boženu Slančíkovú-Timravu” sú inšpirované vzorom z kroja z jej rodnej obce - Polichno.

Sériu šperkov sme nafotili na pani učiteľke Lucii, ktorú ste nám ako tip poslali vy.

„Lucia Bašistová - ZŠ Dostojevského, Poprad. Ku každému pristupuje s láskou, akoby to boli jej deti. Stále na sebe pracuje, robí si kurzy, vyrába deťom pomôcky, snaží sa ich motivovať k láske ku znalostiam, nie bifľovaniu. Nerobí rozdiely, stále hľadá to najlepšie v dieťati a podporuje ho, aby mohlo rásť a zlepšovať sa v tom, čo mu ide najlepšie. Deti ju zbožňujú a stále jej vyrábajú niečo na potešenie od srdca.“

Ľudmila Podjavorinská

Bzince pod Javorinou


„Skromný úsmev je najkrajšou prirodzenou ozdobou ľudskej tváre.“ spisovateľka Ľudmila Podjavorinská

My skromný úsmev doplníme krásnymi šperkami “Kvety pre Ľudmilu Podjavorinskú” inšpirovanými vzorom z kroja z jej rodnej obce Bzince pod Javorinou.

Sériu šperkov sme nafotili na pani učiteľke Márii, ktorú ste nám ako tip poslali vy.

„Pani učiteľka Mária Pavlovičová. Úžasný človek, milujúce ruky, vedie deti k ľudovej kultúre zvykmi, hudbou, hrá na akordeón, deťom šije kroje, učí ich tance. Pečie koláče, je ich druhou mamou, kým tie ich vlastné sú v práci a deti v škole. Pani učiteľka Mária Pavlovičová je úžasná, vedie naše deti už 4. rok a budeme veľmi plakať, keď ich už budúci rok nebude mať. Je skvelá, o deti má úžasný záujem a vedie ich ďaleko nad rámec povinného vyučovania. Zaslúži si všetky ocenenia.“